Biyografi

HANEFİ AVCI, 1956 yılında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi, Karabıyıklı köyünde doğdu.
Polis Koleji’ni bitirdikten sonra Polis Enstitüsü’nde (Polis Akademisi) devam etti. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. Polis Akademisi’nden mezun olduğu 1976 yılından 1984 yılına kadar Mersin, Gülnar ve Mut ilçe Emniyet Komiserliği ve Mersin Terörle Mücadele Şubesi’nde görev yaptı.
15 Ağustos Güneydoğu olaylarının başlamasıyla birlikte Diyarbakır İstihbarat Şube Müdürü olarak görevlendirildi. Burada 8 yıl görev yaptıktan sonra 4 yıl İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olarak, ardından İstihbarat Daire Başkan Yardımcılığı yaptı; 1997 yılı Susurluk olayları sonrası TBMM Araştırma Komisyonu’nda, terörle mücadele adı altında güvenlik kuvvetleri içerisinde çeteler oluşturulduğunu ifade etmesi üzerine hakkında davalar açıldı. Tahkikatlara uğradı.
Basına yaptığı açıklamalardan dolayı açığa alındı. 28 Şubat döneminde Devletin gizli bilgilerini temin etmek ve açıklamak suçlarından Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce tutuklandı, on gün hapis yattı. Emniyet Genel Müdürlüğü Ana Kontrol Komuta Merkezi (AKKM) Daire Başkan Yardımcısı olarak kızağa çekilmesinden sonra 2003-2005 yılları arasında KOM Daire Başkanı, 2005-2009 yılları arasında Edirne İl Emniyet Müdürü, 2009-2010 yılları arasında Eskişehir İl Emniyet Müdürü görevlerinde bulundu.
Simonlar kitabı sonrası Eylül 2010’da Merkez’e çekildi.
Devlet içerisinde özellikle polis ve Özel Yetkili Yargıda örgütlenen Cemaat’in devlet içerisindeki yapılanmasını, komplovari soruşturmaları ve hukuka aykırı dinlemeleri anlattığı “Haliç’te Yaşayan Simonlar-Dün Devlet Bugün Cemaat” isimli kitabı hakkında onlarca adli ve idari soruşturma açıldı.
Tutuklandı…
3 yıl 9 ay tutuklu kaldı. Dört ayrı terör örgütüne üye olmakla suçlandı. İstanbul 14. Özel Yetkili ACM’de Devrimci Karargah davasında 15,5 yıl ceza aldı. Yargıtay incelemesinde bu cezası 10 yıl olarak onandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının itirazı üzerine Yargıtay’da Cemaat mensuplarının hakimiyetlerinin kırılması sonrası dosyayı inceleyen Yargıtay 16. CD tüm suçlamalardan beraat etmesi gerektiğine karar verdi. Dava İstanbul 1. ACM’de yapılan yargılama sonucunda tüm suçlamalardan beraat etti. Odatv davasında İstanbul 18. ACM’de 12 Nisan 2017’de beraat kararı verildi.
Hakkında iki defa memuriyetten, dokuz defa meslekten ihraç olmak üzere yirmiden fazla disiplin cezası verildi. Bu kararlar üzerine emekli oldu. İdari cezalar Danıştay’daki Cemaat etkinliğinin kırılması sonrası Danıştay 16. Dairesi’nce bozuldu. Hakkındaki tüm meslekten ve memuriyetten ihraç kararları 2017 sonu itibarı ile idari mahkeme kararları ile iptal edilmiştir.